Wychowanie dzieci to nie tylko uczenie ich co i jak mają robić, to też modelowanie. Pokazywanie na własnym przykładzie jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Dziecko rozwija się w rodzinie, wszyscy członkowie mają wpływ na jego dojrzewanie. Tu uczy się rozwiązywania pierwszych konfliktów, komunikacji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, buduje poczucie własnej wartości, staje się samodzielne.
W systemie rodzinnym nie jesteśmy sami, wchodzimy w relacje z każdym z członków rodziny i wzajemnie na siebie wpływamy. Niekiedy trudno jest dostrzec złożoność tych relacji i ich znaczenie. Terapia rodzinna pomaga zobaczyć to, co nam umyka.
Jeśli mimo dotychczas podjętych działań nadal występują trudności wychowawcze z dziećmi, to dobry moment na terapię rodzinną, która pomoże w inny sposób spojrzeć na obecne problemy. Z pomocą terapeuty możecie ustalić na jakim etapie jest wasza rodzina, czego aktualnie najbardziej potrzebuje i jak można to osiągnąć. Czasem to wprowadzenie zasad, które porządkują codzienne życie, czasem zadbanie o któregoś z członków rodziny. Często stworzenie w gabinecie atmosfery dialogu i akceptacji pomaga zarówno dzieciom jak i rodzicom wyrazić swoje emocje żalu, obawy, niepewności. Wysłuchanie członka rodziny, który dotychczas był postrzegany jako „bezproblemowy” rzuca nowe światło na kłopoty z dzieckiem. W gabinecie jest możliwość zadania trudnych pytań rodzicom, skupienia się na relacji, która ma słabszą więź
Terapia rodzinna trwa 1,5 godziny, częstotliwość spotkań zazwyczaj ustalana jest indywidualnie. Najczęściej są to spotkania najpierw co 2 – 3 tygodnie, a później raz w miesiącu. Ważne, by na pierwsze spotkanie przyszła cała rodzina, w trakcie dalszych spotkań mogą przychodzić wszyscy, bądź poszczególni członkowie (np. rodzice, rodzic-dziecko). Terapię rodzinną może prowadzić jeden bądź dwóch terapeutów.