Psychoterapia indywidualna polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą. Pierwsze spotkania – konsultacje – służą wzajemnemu poznaniu oraz przede wszystkim – określeniu celów do pracy. Zwykle odbywa się od jednej do trzech konsultacji, które poprzedzają decyzję o podjęciu psychoterapii.
Psychoterapia ma na celu głębsze przyjrzenie się trudnościom, z którymi zmaga się klient oraz poszukiwanie sposobów ich rozwiązania. Mogą to być problemy w relacjach na gruncie zawodowym lub prywatnym, nadmierny stres spowodowany trudnym wydarzeniem lub trwający od dłuższego czasu, obniżony nastrój, problemy ze zdrowiem psychicznym.
W psychoterapii systemowej uważa się, że każdy człowiek funkcjonuje w różnych systemach (np. rodzinnym, zawodowym), które wpływają na niego i na które on także oddziałuje. Dlatego na spotkaniach szczególna uwaga psychoterapeuty skierowana jest na poznawanie i badanie tych wzajemnych relacji.
Czas trwania psychoterapii jest indywidualnie ustalany z klientem.
Psychoterapia służy lepszemu oraz głębszemu poznaniu i zrozumieniu siebie, swoich zachowań, poszerzeniu perspektywy patrzenia na otaczającą rzeczywistość. Psychoterapia wpływa na poprawę jakości życia, prowadzi do zmiany dotychczasowych sposobów radzenia sobie z różnymi sytuacjami oraz emocjami.